16 września 2017 r.  50 lat w służbie małżeństwu i rodzinie w archidiecezji gnieźnieńskiej

Jubileusz 50-lecie działalności świętuje w tym roku Duszpasterstwo Rodzin Archidiecezji Gnieźnieńskiej. Rocznicowe obchody odbyły się 16 września z udziałem Prymasa Polski abp. Wojciecha Polaka, bp. seniora Bogdana Wojtusia oraz kapłanów i świeckich zaangażowanych w różnorakie formy wspierania małżeństw i rodzin w parafiach.

 

22 października 2016 r. IX Diecezjalne Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie "Rodzina uratuje świat"

Wystąpili: ks. dr hab. Jacek Goleń, kierownik Katedry Duszpasterstwa Rodzin na KUL, ks. dr Franciszek Jabłoński- diecezjalny duszpasterzrodzin AG.

 

12 września 2015 roku, VIII sympozjum poswiecone małżęństwu i rodzinie, "Miłość jest naszą misją. Rodzina w pełni żywa".

Jak współczesna kultura „instant” wpływa na rodzinę i młodych, którzy do jej założenia się przygotowują? Czym skutkuje odejście od tradycyjnego modelu narzeczeństwa i tzw. mieszkanie „na próbę? Obecny był również bp senior Bogdan Wojtuś oraz ks. dr Przemysław Kwiatkowski, sekretarz prymasa Polski, wykładowca na Papieskim Instytucie Jana Pawła II do Studiów nad Małżeństwem i Rodziną w Rzymie. Sympozjum otworzył wykład dr Ewy Porady z Wydziału Duszpasterstwa Rodzin Archidiecezji Katowickiej, która przybliżyła zebranym pojęcie tzw. kultury „instant” i jej wpływu na małżeństwo i rodzinę. W dalszej części spotkania uczestnicy wysłuchali wykładu Marty Dzbeńskiej-Karpińskiej, autorki książki „Matki mężne czy szalone?”, która opowiedziała o tytułowych bohaterkach, kobietach, które mimo zagrożenia życia zdecydowały się na urodzenie dziecka. Wystawę jej prac można było również obejrzeć w holu seminarium. Na drugą część sympozjum złożyła się praca w grupach, podczas której na powyższe tematy mógł się wypowiedzieć każdy uczestnik spotkania.

13 września 2014,  VII Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie "Rodzina- pierwszą i najwazniehjszą drogą Kościoła" 

O wyzwaniach duszpasterskich wobec rodziny w świetle ankiety papieża Franciszka i przygotowań do zbliżającego się III Synodu Biskupów o rodzinie  opowiedział ks. dr Przemysław Drąg. Dyrektor Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin przy KEP, który  był gościem sympozjum.

 

14 września 2013 r. VI Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie, "Małżeństwo i rodzina środowiskiem wiary"

Prof. Andrzej Kochański, lekarz genetyk specjalizujący się w neurogenetyce klinicznej był gościem  W swoim wystąpieniu mówił m.in. o problemach i negatywnych konsekwencjach genetycznych zapłodnienia pozaustrojowego.

 

15 września 2012 r.  V Sympozjum o Małżeństwie i Rodzinie

Swoje słowo do uczestników skierował bp Bogdan Wojtuś, uczestnicy wysłuchali referatu dr. Marka Babika z Wyższej Szkoły Filozoficzno-Pedagogicznej „Ignatianum” w Krakowie nt. motywów, dla których ludzie decydowali się w przeszłości i decydują dziś na ślub kościelny. Diecezjalny duszpasterz rodzin, ks. kan. Franciszek Jabłoński omówił przygotowanie do małżeństwa na szczeblu archidiecezji, a ks. kan. Mirosław Kędzierski, proboszcz parafii w Kłecku, podzielił się swoimi doświadczeniami z realizacji przygotowania do małżeństwa w parafii. Uczestnicy wysłuchali także świadectwa małżeństwa misjonarzy z Afryki Barbary i Aleksandra Szanieckich.

 

września 2011, IV sympozjum poświęconego małżeństwu i rodzinie

O kondycji współczesnego małżeństwa i rodziny, a także konieczności intensyfikacji  działań w obrębie duszpasterstwa małżeństw dyskutowano podczas. W obradach uczestniczył bp Bogdan Wojtuś oraz biblista i katecheta dr Mieczysław Guzewicz.

 

18 września 2010 r.  II sympozjum poświęconego małżeństwu i rodzinie "Kapłan z rodziny i dla rodziny"

Gościem specjalnym spotkania był dr inż. Antoni Zięba, wiceprezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. Uczestnicy sympozjum wysłuchali także świadectw trzech małżeństw, którzy mówili o kapłanie jako: duszpasterzu rodzin, przyjacielu rodziny i wreszcie synu wychowanym w rodzinie. Jak podkreślił Hieronim Muraszko, kapłan-duszpasterz powinien być przede wszystkim świadkiem, który opiera swoje życie na modlitwie i Jezusie Chrystusie.O swoich doświadczeniach mówili także Aleksandra i Władysław Ciesielscy – rodzice kapłana. rzecie małżeństwo mówiło o przyjaźni z kapłanem, przyjaźni, która często przechodzi z rodziców na dzieci i z dzieci na następne pokolenie. Taka przyjaźń – jak przyznali Izabela i Rafał Bielarz – nie tylko nadaje nowy wymiar wydarzeniom dnia codziennego i przeżywanym świętom, ale także wpływa na życiowe wybory i decyzje, pozwalając spojrzeć na rzeczywistość z innej perspektywy.

 19 września 2009 r., II sympozjum poświęconego małżeństwu i rodzinie„Ku małżeńskiemu i rodzinnemu szczęściu”

września 2008 IV sympozjum poświęconego małżeństwu i rodzinie "W 40 rocznię ukazania się encykliki humanae vitae"

 

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."