piątek, 27 wrzesień 2019 11:15

Rodziny pielgrzymowały

21-22 września małżeństwa, całe rodziny, osoby zaangażowane w duszpasterstwo rodzin i stowarzyszenie rodzin katolickich i wszyscy, którym sprawy małżeństwa, rodziny i życia są bliskie – w sumie ok. 5 tys. osób przybyły na doroczną pielgrzymkę Małżeństw i Rodzin na Jasną Górę. W tym roku była to już 35. Pielgrzymka i odbywała się pod hasłem „Rodzina sanktuarium życia”.


Obecni byli także pielgrzymi z naszej archidiecezji pielgrzymowali min: z Gniezna, Wrześni, Tuczna, Żnina, Lubcza, Damasławka, Witkowa. Bp Wiesław przewodniczący Rady ds. Rodziny przy KEP w homilii podczas Mszy św. na szczycie podkreślił, że w tych dniach prosimy szczególnie o trwałość małżeństwa, ale także o to, aby ludzie młodzi decydowali się na związek małżeński, ponieważ coraz więcej ludzi odkłada decyzję o sakramentalnym małżeństwie, albo nie chcą się wcale decydować na to małżeństwo. Przypomniał również że życie jest wielkim darem i nawet jeśli towarzyszą temu różne lęki, to kiedy rodzice decydują się na to życie i przyjmą je z radością to to życie będzie dla nich wielkim szczęściem, wielką radością. Prosił również Boga za tych, którzy z różnych powodów czekają na potomstwo, a nie mogą go mieć. Podczas Mszy św. małżonkowie odnowili przyrzeczenia małżeńskie oraz ślubowanie nowych doradców życia rodzinnego. Tradycyjnie małżeństwa i rodziny złożyły Akt Zawierzenia Matce Bożej Królowej Polski.
W programie dwudniowej towarzyszyła wystawy „Matki mężne czy szalone?” i spotkanie z jej autorką Martą Dzbeńską-Karpińską, a także spotkanie w Sali o. Kordeckiego, gdzie wysłuchano wykładów Piotra Guzdka, koordynatora ds. pogrzebów dzieci martwo urodzonych, pt. „Rodzina wobec dramatu dziecka utraconego” oraz Mikołaja Pawlaka, Rzecznik Praw Dziecka pt. ‚Ochrona Prawna dziecka w RP’.
Pielgrzymka organizowana jest przez Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin przy Konferencji Episkopatu Polski.
Na spotkaniu w niedzielne przedpołudnie w Sali o. Kordeckiego pracownicy Krajowego Ośrodka Duszpasterstwa Rodzin podziękowali ks. kan. dr. hab. Franciszkowi Jabłońskiemu za wieloletnią pracę na rzecz małżeństwa, rodziny i życia w naszej archidiecezji.
Pielgrzymkę poprzedziło spotkanie diecezjalnych duszpasterzy rodzin i doradców życia małżeńskiego.

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."