wtorek, 19 marzec 2019 11:20

Pięć języków miłości - konferencja dla Strzałkowskiego Uniwerstytetu Trzeciego Wieku

Kochać to nie znaczy zawsze to samo. Przekonali się o tym studenci Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Strzałkowie. Podczas jednego z comiesięcznych spotkań wysłuchali interesującego wykładu. W przededniu Dnia Kobiet, zebrali się w sali Gminnego Ośrodka Kultury i spotkali z prelegentami: p. mgr Teresą Niewiadomską- diecezjalną doradczynią życia małżeńskiego i rodzinnego - specjalistką komunikacji małżeńskiej i rodzinnej oraz z ks. kan. dr hab. Franciszkeim Jabłońskim, misjologiem i odpowiedzialnym za Duszpasterstwo Rodzin w Archidiecezji gnieźnieńskiej.

Tematem przedłożonym przez przybyłych gości było „5 języków miłości”. Mogłoby się wydawać, że temat miłości jest powszechnie znany i że nic więcej już powiedzieć się nie da. Tymczasem prowadzący w swoich wystąpieniach prowadzili słuchaczy drogami języków miłości. Mówili, że miłość można okazywać różnym ludziom i na różne sposoby. Jest miłość rodzicielska, miłość do wnucząt, miłość w rodzinie i ta najważniejsza – małżeńska. Formy, znaki i języki miłości są różnorodne. Mogą to być miłe słowa, które wyrażają się poprzez pochwały, docenienie czy komplementy. Wartościowo spędzony czas, czyli wspólne rozmowy, wspólne działanie i odpoczynek. Subtelne podarunki, którymi mogą być pamiątki z wyjazdów, prezenty i upominki wykonane własnoręcznie. Służenie sobie, które wyraża się w drobnych rzeczach, wyświadczaniu przysług czy ulżeniu drugiej osobie w obowiązkach. Wreszcie ostatnim
z języków miłości są czułe gesty. Wielkie znaczenie ma dotyk, przytulenie i pocałunek. Wszystko to służy budowaniu właściwych relacji w małżeństwie. Sprawia, że jest ono trwałe i spełnione. Małżonkowie są na siebie otwarci i wzrastają we wzajemnej miłości, okazują sobie czułość mimo upływu lat. Trwają we wspólnocie stołu, Eucharystii i łoża. Ich związki stają się niczym wiono, im starsze – tym lepsze. To wszystko jest możliwe, jeśli tak jak św. Augustyn uznamy, że miłość to wybór drogi miłości i wierność wyborowi.

Prelegenci dokonali wpisów do indeksów i odpowiadali na liczne pytania słuchaczy.

 

1c

1b1d

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."