poniedziałek, 29 kwiecień 2019 10:49

Leczenie niepłodności: Fakty i mity - konferencja w Tarnowie Podgórnym

 26 kwietnia w Tarnowie Podgórnym została zorganizowania kongerencja nt. leczenia niepłodności dzięki  inicjatywie i ze środków własnych kilku grup mieszkańców. W tej 25-tysięcznej gminie władze samorządowe chcą finansować programy in vitro u bezpłodnych par. Na ten cel rezerwuje się 250 tys. zł ze środków budżetowych, a więc także z podatków od dochodów mieszkańców. Wielu z nich proponuje, żeby pieniądze te przeznaczyć na diagnostykę. Z zaproszenia organizatorów do wzięcia udziału w konferencji skorzystała część radnych gminy Tarnowo Podgórne, wójt i licznie zebrani mieszkańcy.

Zdaniem lek. med. Piotra Gratkowskiego - ginekologa, naprotechnologa, bardzo ważne jest zbadanie przyczyn niemożności poczęcia dziecka. Nie da się tego zrobić na jednej wizycie. Czasami badania i obserwacja organizmu trwają miesiącami, jednak często dochodzi do poczęcia i na świat przychodzą zdrowe dzieci.
Prof. dr hab. Alina Midro - lekarz i genetyk mówiła o niezwykle częstym występowaniu wad genetycznych u dzieci poczętych metodą in vitro. Bywa, że niepłodny mężczyzna zostaje ojcem niepłodnego syna, u dzieci poczętych metodą poczęcia pozaustrojowego częściej występuje np. zespół Downa, zespół Edwardsa, czy Patau. Na duże ryzyko wystawione są kobiety. Podczas procedur in vitro może wystąpić zespół hiperstymulacji jajników lub zakrzepica.
Jeśli badania prenatalne wykażą wady genetyczne u dziecka, dokonuje się tzw. terminacji płodu, czyli aborcji.

Głos zabrał też prof. Andrzej Kochański. lekarz, specjalista genetyki klinicznej oraz laboratoryjnej, profesor zwyczajny w Instytucie Medycyny Doświadczalnej i Klinicznej im. M. Mossakowskiego Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a także dr Błażej Kmieciak, socjolog, bioetyk, adiunkt w Zakładzie Prawa Medycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi nt: "In vitro: prawo i etyka"

. #LobbydlaRodziny #OdpowiedzialneTarnowo (elach). 

Tarnowo Podgórne

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."