Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne działające przy Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej jest propozycją skierowaną do wiernych świeckich, którzy pragną pogłębić swoją wiedzę teologiczną, umocnić wiarę oraz bardziej zaangażować się w dawanie świadectwa poprzez podejmowane posługi i zadania we wspólnotach parafialnych. Studium erygowane przez arcybiskupa gnieźnieńskiego Wojciecha Polaka Prymasa Polski jest instytucją kościelną. Działa pod auspicjami Wydziału Duszpasterskiego Kurii Metropolitalnej w Gnieźnie. Zaprasza osoby dorosłe, gotowe podjąć przygodę systematycznej formacji teologicznej.

 

Program studiów obejmuje dwa lata. Zajęcia odbywają się w jedną sobotę w miesiącu, według planu podanego na początku roku formacyjnego. Studium przybliża wybrane zagadnienia z zakresu teologii biblijnej, dogmatycznej, moralnej, pastoralnej, historii Kościoła, liturgiki, nauki Kościoła o małżeństwie i rodzinie, katolickiej nauki społecznej oraz kultury i sztuki chrześcijańskiej. Zasadniczą część zajęć tworzy tzw. „kanon teologiczno-pastoralny”. Powinni w nim brać udział wszyscy Słuchacze. Koniecznym uzupełnieniem tych zajęć są zajęcia tzw. specjalizacji: liturgicznej i małżeńskiej, które pozostawia się wolnemu wyborowi w zależności od zainteresowań Słuchaczek i Słuchaczy oraz profilu planowanego zaangażowania duszpasterskiego. Wszystkie zajęcia odbywają się w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej przy ul. Seminaryjnej 2 w Gnieźnie. Nie wyklucza się możliwości zajęć plenerowych. Zajęcia dydaktyczne są ubogacone czasem przeznaczonym na modlitwę i budowanie wspólnoty wiary.

 

Studium kieruje swoją ofertę formacyjną w sposób szczególny do katolików świeckich, pragnących pogłębić swoją wiedzę i wiarę, osób przygotowujących się do podjęcia misji doradców życia rodzinnego, kandydatów do posługi nadzwyczajnych szafarzy Komunii Świętej, osób prowadzących katechezę dla narzeczonych oraz katechetów świeckich i duchownych w zakresie kształcenia dodatkowego.

 

→ dekret erygujący
→ regulamin
→ plan zajęć 2019/2020

 

ZAPISY na lata formacji 2019-2021

 

Etap I - elektroniczna rejestracja Słuchaczki/Słuchacza przez formularz zgłoszeniowy (do 15 września 2019)
→ Formularz zgłoszeniowy (kliknij, wypełnij i prześlij)

 

Etap II - złożenie do Sekretariatu Studium, osobiście (pozostawienie na furcie Centrum Edukacyjno–Formacyjnego, tel. 61 426 46 61) lub drogą pocztową, niżej wymienionych dokumentów (do 15 września 2019 r.)

 

WYMAGANE DOKUMENTY:

Wypełniony kwestionariusz osobowy (kliknij, wydrukuj, wypełnij) stanowiący jednocześnie podanie o przyjęcie
Podpisaną aktualną fotografię legitymacyjną
Potwierdzenie dokonania wpłaty za I semestr lub za cały rok formacji
W przypadku osób ubiegających się o misję kanoniczną szafarza nadzwyczajnego Komunii świętej lub doradcy życia rodzinnego kandydaci powinni dołączyć rekomendację Proboszcza parafii, do której należą.

KOSZT UCZESTNICTWA W STUDIUM

Zgodnie ze Statutem oraz Regulaminem Studium Słuchacze partycypują w kosztach jego funkcjonowania poprzez wpłatę w następującej wysokości: semestr zimowy – 250 zł, semestr letni – 250 zł.

 

Nr konta bankowego:
PKO BP S.A.
35 10204115 0000 9202 0001 9232
Kuria Metropolitalna w Gnieźnie
Z dopiskiem: Koszt uczestnictwa w Studium, Imię i Nazwisko

 

KONTAKT
Prymasowskie Studium Teologiczno-Pastoralne przy Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej
ul. Seminaryjna 2,
62-200 Gniezno
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
tel. 661 266 464 (pon.-pt. w godz. 10.00-18.00)

Tematem nadużyć seksualnych wobec nieletnich i zapobiegania im zajęła się watykańska Dykasteria ds. Świeckich, Rodziny i Życia na ostatnim dorocznym spotkaniu ze stowarzyszeniami i ruchami kościelnymi. Watykański dziennik “L’Osservatore Romano” opublikował relacje na temat spotkania, które odbyło się w poniedziałek 13 czerwca.

Fundacja CitizenGO rozpoczyna kampanię społeczną „Od początku”. Ma ona zwrócić uwagę na problem wsparcia dla kobiet, które są w tzw. nieplanowanej ciąży. CitizenGO podkreśla, że w Polsce brakuje systemowej pomocy dla kobiet, które zaszły w ciążę, jednak są pozbawione wsparcia najbliższych i znajomych. W takich przypadkach kobieta niekiedy sięga po tzw. antykoncepcję awaryjną, a w skrajnej sytuacji dokonuje tzw. aborcji.

niedziela, 16 czerwiec 2019 09:39

KAI: Zjazd Dużych Rodzin w Lubartowie

„Dumni z Rodziny” – to hasło, które towarzyszy rozpoczynającemu się 14czerwca VII Ogólnopolskiemu Zjazdowi dużych Rodzin, który do 16 czerwca odbywać się będzie w Lubartowie. – Wędrujemy szlakiem miast przyjaznych rodzinie – powiedziała prezes Związku Dużych Rodzin „Trzy Plus”, Joanna Krupska.

niedziela, 16 czerwiec 2019 09:19

PK: Tak dla życia w archidiecezji

Po raz pierwszy w Wągrowcu, po raz kolejny w Inowrocławiu i Gnieźnie odbyły się marsze dla życia i rodziny. Ich uczestnicy manifestowali przywiązanie do tradycyjnych wartości i apelowali o poszanowanie życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Doświadczenie utraty własnego dziecka to dramat, którego nie da się opisać, a zrozumieć mogą go tylko ci, którzy sami przeżyli podobne doświadczenie. Tracąc dziecko, traci się jakby część samego siebie. Przeżycie tak wielkiego bólu rodzi wiele pytań, od których nie sposób się uwolnić. Dokąd z nimi pójść? Gdzie znaleźć odpowiedź?

W przededniu swych 91. urodzin zmarł 5 czerwca w Watykanie kard. Elio Sgreccia – „ojciec” bioetyki katolickiej, długoletni przewodniczący Papieskiej Akademii Życia. Po jego śmierci Kolegium Kardynalskie liczy 220 członków, z których 120 ma prawo udziału w przyszłym konklawe.

W sobotę w  Gnieźnie, a w  niedzielę w Wągrowcu odbędzie się Marsz dla Życia i Rodziny.

 

Międzynarodowa Konferencja Naukowa pn.: „Wolontariat wobec wyzwań starości”. W imieniu wolontariuszy Parafialnego Zespołu Caritas, działającego przy parafii Świętego Ducha, chcielibyśmy serdecznie zaprosić Państwa do udziału w kolejnej międzynarodowej konferencji poświęconej problematyce wolontariatu pn. ”Wolontariat wobec wyzwań starości”. Wydarzenie będzie miało miejsce 17 maja 2019 roku, w Teatrze Miejskim przy Placu Klasztornym 2,
w Inowrocławiu.

Strona 1 z 6

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."