Pielgrzymka rozpocznie się o godz. 9:30 Mszą św. w Kaplicy Cudownego Obrazu koncelebrowaną przez abp. Wacława Depo. Podczas Eucharystii przewidziano złożenie przyrzeczeń Duchowej Adopcji Dziecka Poczętego. Po Eucharystii w Auli Jana Pawła II zaplanowano okolicznościowe przemówienia o. Mariana Waligóry, przeora Jasnej Góry i Wojciecha Zięby, prezesa Polskiego Stowarzyszenia Obrońców Życia Człowieka.

W dniach 27-28 lutego br. już po raz dziewiętnasty odbędzie się sympozjum naukowe, pod nazwą „RODZINA-WYCHOWANIE-SENS” organizowane przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

 

zapisy na stronie: http://sympozjum.kazimierzklasztor.pl/

PROGRAM

W gnieźnieńskiej katedrze znajduje się kaplica pod wezwaniem św. Walentego, którego wspomnienie Kościół Katolicki obchodzi 14 lutego. Abstrahując od całej komercyjnej otoczki „święta zakochanych”, które do Polski przywędrowało na początku lat 90. XX wieku zza wielkiej wody, kustosz katedry stwarza ludziom przestrzeń do odkrycia osobistego powołania do miłości. W najbliższy czwartek 14 lutego kaplica św. Walentego będzie otwarta od godz. 7,00 - 17,45. O godzinie 18,00 odbędzie się Msza Święta w intencji złożonych próśb.

Dnia 2 marca 2019 r. w klasztorze OO. Paulinów w Warszawie odbędzie się spotkanie szkoleniowe dla osób, które chcą zostać animatorami duchowej adopcji. Za organizację spotkania odpowiedzialny jest Krajowy Ośrodek Duszpasterstwa Rodzin KEP.

Dnia 15 lutego 2019 r. o godz. 12.30, w siedzibie Sekretariatu Konferencji Episkopatu Polski, odbędzie się promocja Podręcznika „Catholic Family Ministry. The Scientific Reflection and the Practical Ministry of the Church” pod redakcją ks. J. Golenia, ks. R. Kamińskiego i ks. G. Pyźlaka.

Promocja książki połączona jest ze spotkaniem Rady ds. Rodziny KEP.

poniedziałek, 11 luty 2019 10:38

Święto Małżeństw w Pakości

10 lutego br. sakramentalni małżonkowie zebrali się, aby świętować swój jubileusz na, który zostali imiennie zaproszeni przez proboszcza w par. św. Bonawentury w Pakości. Podczas Mszy św. odnowili przysięgę małżeńską, a po Mszy św. 130 par otrzymało indywidualne błogosławiństwo.

Świętość małżeństwa i rodziny ma być zaraźliwa, obejmująca i inspirująca także innych, przede wszystkim własne dzieci. Każde nowe pokolenia zarażać trzeba wartościami takimi jak prawda, dobro, opanowanie, ofiarność, altruizm – mówił w homilii bp Wiesław Mering, który 7 lutego przewodniczył w narodowym sanktuarium św. Józefa w Kaliszu comiesięcznym modlitwom w intencji rodzin i obrony życia nienarodzonych.

Temat lutowego spotkania brzmiał: „Na wzór Nazaretu trzeba formować małżonków tak, aby mieli świadomość, że w swoim domu zasiadają do stołu z Chrystusem”.

W homilii bp Wiesław Mering ubolewał, że w głoszeniu nauki o świętości małżeństwa i rodziny Kościół nie ma sprzymierzeńców. – W swojej walce o godność małżeństwa i rodziny nikt go właściwie nie wspiera. Dzieło obrony świętości małżeństwa i rodziny nie jest jednym z wielu, drugorzędnym zadaniem duszpasterskim, lecz jest zadaniem naczelnym, centralną troską Kościoła, „bo taki jest człowiek jaka jest rodzina. Taki będzie świat jaki będzie człowiek wychowany w rodzinie” – mówił celebrans za św. Janem Pawłem II.

Zaakcentował, że małżeństwo święte to żyjące w przyjaźni z Bogiem. – Nawet przyjęcie sakramentu małżeństwa automatycznie nie zapewnia jego świętości. O tę przyjaźń między ludźmi, a tym bardziej między człowiekiem a Bogiem trzeba troszczyć się nieustannie, trzeba umieć przebaczyć, umieć pokonywać słabości i ograniczenia, rozwiązywać kryzysy – zaznaczył kaznodzieja.

Przekonywał, że świętość małżeństwa i rodziny ma być zaraźliwa, obejmująca i inspirująca także innych, przede wszystkim własne dzieci. – Każde nowe pokolenia zarażać trzeba wartościami takimi jak prawda, dobro, opanowanie, ofiarność, altruizm. Zadanie, które stoi przed rodzinami dążącymi do świętości jest niełatwe we współczesnej kulturze, we współczesnej nauce, we współczesnym społeczeństwie – powiedział hierarcha.

Zachęcił rodziny, aby poprzez swoje działania naprawiały świat. – Im będzie nas więcej szukających świętości, tym większa szansa na zmianę świata. Tam, gdzie żyjemy, gdzie pracujemy, gdzie uczymy się możemy poprawiać świat, jeżeli więcej będzie w nas świętości. Kluczem do ulepszania świata jest Jezus z kaliskiego obrazu, Jezus ze Mszy św., Jezus naszej wiary. Innego sposobu naprawiania świata nie ma – stwierdził biskup włocławski.

Prosił wiernych, aby mieli odwagę trwać przy Chrystusie. – Miejmy odwagę trwać przy Jego prawie, miejmy odwagę przyznawać się do Ewangelii, bronić krzyża, bronić życia nienarodzonych, starców, niepełnosprawnych – wskazywał duchowny.

Podkreślił, że Rodzina Jezusa, Maryi i Józefa to prawdziwy wzorzec dla rodzin wszystkich czasów, które liczą się z Bogiem, które wiedzą, że nie da się stworzyć rodziny jako środowiska, szkoły, miłości i powstającego życia bez Boga. – Św. Józef, opiekun rodziny, niech leczy nasze polskie serca, niech chroni je przed nienawiścią, niech przypomni wielką nowennę, którą nasz naród przeżywał przed 1000-leciem swojego chrztu, nowennę, która kazała wpatrywać się w betlejemski żłóbek, żeby znaleźć odwagę do obrony życia – powiedział bp Mering.

Pod koniec Mszy św. biskupi, kapłani i wierni zebrani w kaliskiej bazylice zawierzyli w św. Józefowi rodziny i dzieci nienarodzone.

Wcześniej konferencję nt. Karty Praw Rodziny wygłosił salezjanin ks. dr Kazimierz Kurek, wieloletni krajowy Duszpasterz Rodzin, obecnie kapelan w Zakładzie Opieki Zdrowotnej „Promień” w Mariówce, stale zaangażowany w sprawy małżeństwa i rodziny. Zanim został księdzem ukończył Akademię Medyczną w Łodzi i przez trzy lata pracował jako lekarz. Prelegent podkreślał, że Karta Praw Rodziny, którą ogłoszono 22 października 1983 r., jest dziś zapomnianym dokumentem i należy ją odkryć na nowo. Duchowny przedstawiał fragmenty tego dokumentu. Rozmowę z gościem prowadził ks. prał. Leszek Szkopek.

W dniach 1–3 lutego w Centrum Edukacyjno-Formacyjnym Archidiecezji Gnieźnieńskiej w Gnieźnie, odbyły się ogólnopolskie warsztaty szkoleniowe dla nauczycieli metody objawowo – termicznej podwójnego sprawdzenia. Warsztaty były okazją do pogłębienia wiedzy teoretycznej i praktycznej przydatnej w pracy nauczyciela z parami uczącymi się metody rozpoznawania płodności, do przedyskutowania problemów i trudności w nauczaniu metody oraz do wymiany doświadczeń i planów na przyszłość. W warsztatach wzięło udział ponad 70 osób nauczycieli metody oraz doradców życia rodzinnego z Polski.

środa, 30 styczeń 2019 09:38

Wierne małżeństwa przykładem dla innych

Tematowi jedności i wierności w małżeństwie poświęcił papież przemówienie skierowane do członków Trybunału Roty Rzymskiej, których przyjął na audiencji w związku z rozpoczęciem nowego roku sądowniczego.

Strona 1 z 3

Back to top

facebook_page_plugin
Ta strona używa cookie i innych technologii. Korzystając z niej wyrażasz zgodę na ich używanie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Dowiedz się więcej w naszej "Polityce Prywatności ."